کتابخانه عمومی جوادالائمه علیه السلام شهرستان قدس

بولتن اطلاع رسانی الکترونیک کتابخانه عمومی جوادالائمه علیه السلام شهرستان قدس

همزمان با میلاد امام رضا ع صورت پذیرفت


همزمان با میلاد امام رضا (ع) صورت پذیرفت:

شعر خوانی کتاب مرد بارانی

همزمان با میلاد امام رضا (ع) مرد بارانی در کتابخانه جوادالائمه (ع) شهرستان قدس شعرخوانی شد.

فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس با اعلام این خبر گفت: صبح امروز به همت مریم ضمیری کتابدار کودک کتابخانه جوادالائمه (ع) شهرستان قدس کتاب «مرد بارانی» سروده «محمدکاظم مزینانی، انتشارات قدیانی» با حضور اعضای کودک و نوجوان این کتابخانه شعر خوانی شد.

وی افزود: این کتاب جلد 10 از مجموعه قصه های منظوم از 14 معصوم است که در آن بخشی از زندگی امام رضا (ع) به صورت شعر و با تصاویر زیبا برای گروه سنی «ب» ارائه شده است.

[ يكشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۵، ۱۰:۴۷ ق.ظ ] [ ]

[ ۰ ]

برگزاری تست سنجش بینایی در کتابخانه

فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس از برگزاری تست سنجش بینایی در کتابخانه جوادالائمه (ع) شهرستان خبر داد.

فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس با اعلام این خبر گفت: با همکاری کتابخانه جوادالائمه (ع) و اداره بهزیستی شهرستان، تست سنجش بینایی برای کودکان 3 تا 6 سال توسط مریم بیژنی مربی بینایی سنج، چهارشنبه ها از ساعت 10 تا 11 در این کتابخانه انجام می شود.
وی افزود: سنجش بینایی برای کودکان زیر سه سال با دستگاه صورت می گیرد و در صورت تمایل خانواده ها با نامه ای که از طرف مریم بیژنی دریافت می کنند در مرکز مربوطه به صورت رایگان سنجش بینایی و شنوایی می شوند.
وی خاطر نشان کرد: هدف از انجام این کار پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان است. تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به‌موقع تشخیص و درمان نشود، فرد را از یک یا هر دو چشم بسیار کم‌بینا یا نابینا خواهد کرد. تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص به‌موقع عوامل ایجادکننده آن و پیگیری درمان است.

 

[ پنجشنبه, ۷ مرداد ۱۳۹۵، ۰۸:۵۲ ق.ظ ] [ ]

[ ۰ ]

سخنان کوتاه از امام جعفر صادق (ع)

سخنان کوتاه از امام جعفر صادق (ع)

Short-sayings-of-Imam-Jafar-Sadiq

 

از امام صادق (علیه السلام) سؤال شد:

مروت چیست؟ فرمود: مروت آنست که در صحنه های گناه حضور نداشته باشی، و از صحنه های عبادت غائب نباشی.

 

****************

 

اگر به کسی احسان نمودی مبادا آن نیکوکاری را با منّت بسیار و به رخ کشیدن تباه سازی.

 

****************

دختر حسنه و پسر نعمت است، حسنه ثواب و نعمت حساب دارد.

 

****************

از ستیزه جویی بپرهیز ، زیرا عملت را از بین می برد.

 

****************

سه خصلت قدر و منزلت فرد را پایین می آورد :
حسادت ، سخن چینی ، نادانی.

 

****************

سه چیز محبت آور است :
دین داری ، فروتنی ، بخشش.

 

****************

بسیار دعا کنید!
چون خداوند ، بندگانی را که دست نیاز بسوی او برمی دارند و بدرگاهش دعا می کنند ، دوست دارد.

 

****************

راه رفتن با شتاب و عجله از بین برنده وقار مؤمن است.

 

****************

فرد مؤمن در سرای دنیا بیگانه و غریب است
نه از خواری آن بیتابی کند و نه در کسب عِزتش با دنیاپرستان رقابت نماید.

 

****************

سودمندترین چیزها برای آدمی توجه به عیوب خود پیش از پرداختن به عیوب مردم است.

 

****************

اگر خواهان احترامی نرمخو باش و اگر خواهان اهانتی تندخو باش.

 

****************

هیچ جهلی زیانبارتر از خودپسندی نیست.

 

****************

نمازی که از ترس جهنم خوانده شود، نماز بردگان است؛
نمازی که به شوق بهشت خوانده شود، نماز تاجران است؛
اما نماز اولیاء الهی نمازی است که با عشق به خدا اقامه می شود.

 

****************

هرکه دل به دنیا بندد ، به سه خصلت دل بسته است:

۱- اندوهی که پایان ندارد

۲- آرزویی که بدست نیاید

۳- امیدی که به آن نرسد

[ سه شنبه, ۵ مرداد ۱۳۹۵، ۰۶:۱۱ ب.ظ ] [ ]

[ ۰ ]

سخن امام صادق (ع) درباره زندگی دنیا

[ سه شنبه, ۵ مرداد ۱۳۹۵، ۰۵:۵۴ ب.ظ ] [ ]

[ ۰ ]

کتابهای کتابخوان مرداد ماه

 

قصه ما مثل شد" نوشته محمد میرکیانی / انتشارات به‌نشر / 544 صفحه"


ایران سرزمین قصه‌های خواندنی و دلپذیر است که از روزگاران گذشته به یادگار مانده‌اند. قصه‌های شیرین و شنیدنی از سرگذشت‌ها و زندگینامه‌هایی که همواره طعم و مزه‌ی دیگری داشته و دارند، قصه‌هایی که بسیاری از آنها مثل شده‌اند، ... با این حال هیچکس نمی‌داند، قصه‌ی این مثل‌ها از کجا آمده‌اند. به هر حال برخی از آنان روایت‌های واقعی از زندگی بزرگان و برخی از آن از روایات و اشعار ادیبان کهن ایران زمین و برخی دیگر از دهان مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها نسل به نسل نقل شده است.

کتاب «قصه ما مثل شد» که توسط محمد میرکیانی نگاشته و محمدحسین صلواتیان تصویرگری آن را بر عهده داشته نخستین بار در سال 1384 توسط به نشر در قطع وزیری کوتاه به چاپ رسید و تاکنون 13 نوبت به چاپ رسیده است. در مجموعه‌ای که در سال 1386 عنوان کتاب برگزیده سال را نیز دریافت کرده، تعداد 110 قصه از قصه مَثل‌های فارسی برای نوجوانان به زبان ساده و روان گردآوری و بازنویسی شده است.

 

عباس دست‌طلا" نوشته محبوبه معراجی‌پور / انتشارات فاتحان / 272 صفحه"

ماجراهای کتاب از زمانی کمتر از دو ماه از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز می‌شود. داستانی از زندگی سراسر کار و تلاش و زحمت حاج عباسعلی باقری. "عباس دست‌طلا" مروری کوتاه است بر زندگی‌اش و دودلی‌های او برای حضور در جبهه‌‌ها، از زمانی می‌گوید تصمیم می‌گیرد برای دو هفته به جبهه برود و ببیند در آن جا چه کاری از دستش بر می‌آید. 
باقری در نهایت تیمی 21 نفره را تشکیل می‌دهد تا به ستاد جنگی زیر نظر شهید دکتر مصطفی چمران بپیوندد، اما به دلیل ماجرا‌هایی که در هنگام اعزام رخ می‌دهد، تنها 9 نفر از تعمیرکاران باقی می‌مانند، افرادی حرفه‌ای که نزدیک به 14 ساعت در روز کار می‌کنند و خودروها را به سرعت تعمیر و تحویل می‌دهند.
بخش دیگری از کتاب «عباس دست‌طلا» به ماجرای حضور خانواده باقری در اهواز و منطقه جنگی اختصاص دارد. فعالیت‌های وی تا پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ادامه پیدا می‌کند و مهارت او در تعمیر خودرو‌ها باعث می‌شود تا به او لقب عباس دست طلا را بدهند.
کتاب "عباس دست طلا" با کلام حاج عباسعلی باقری حکایت مردانگی‌ها و شب بیداری‌ها و کار شبانه روزی اوست که وقتی می‌شنوی باورش برایت سختاست. اما این مرد حی و حاضر است، وجود دارد، افسانه نیست.

 

»دُرّ و صدف» نوشته محمد شجاعی / انتشارات محیی / 201 صفحه


کتاب «درّ و صدف» تالیف استاد محمد شجاعی پیرامون موضوع حجاب نگاشته شده است. با توجه به بحث برانگیز بودن موضوع حجاب در بین طرفدارانش در داخل وخارج کشور وگاه سهل‌انگاری و یا جهل برخی مسلمانان در این باب، نگارنده سعی بر این دارد که خواننده را به تفکر و تأمل در چرایی و چگونگی این تکلیف الهی دعوت کند. این کتاب در بخش‌های مختلف مباحث دینی، اجتماعی و سیاسی به رشته تحریر درآمده است. 
بخش اول کتاب پیرامون این موضوع بحث می‌کند که همه انسان‌ها در جستجوی سعادت و کمال‌اند، حرکت به سوی کمال مانند هر حرکت دیگری نیاز به آگاهی و شناخت دارد و نیز با توجه به این که بهترین واضع قوانین هر مجموعه خالق آن مجموعه است، لذا تنها خداوند است که صلاحیت و قدرت راهنمایی بشر را در حرکت به سوی کمال دارد. از این رو میزان کمال و رشد هر کس بستگی به میزان تبعیت او از کامل‌ترین و جامع‌ترین قانون یعنی قانون الهی دارد که یکی از این قوانین و مقررات، دستور حجاب است.

 

 

خورشید می‌ماند (روایتی داستانی از زندگی شیخ بهایی) نوشته کامران پارسی‌نژاد / کانون

اندیشه جوان / 576 صفحه


شیخ بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به «شیخ بهایی» از اندیشمندانی است که در بنیان نهادن مذهب شیعه در ایران و استوار کردن آن مخصوصاً از قرن هفتم هجری به بعد تلاش‌های چشمگیری داشته است. این دانشمند نامدار در دانش‌های فلسفه، منطق، هیأت و ریاضیات تبحر داشت و حدود 95 کتاب و رساله از او در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی و هنر برجای ماند.
کتاب «خورشید می‌ماند» که بر مبنای منابع و مستندات در قالب "رمان" منتشر شده و روایتی داستانی از زندگی شیخ بهایی است که قلم روان، فصل‌های کوتاه، توصیفات و فضاسازی‌های زیبا و استنادات تاریخی، آن را به اثری متمایز تبدیل ساخته است. 
داستان با کودکی شیخ در مکتب‌خانه، ورق می‌خورد و با غروب زندگی او به سرانجام می‌رسد؛ اما خورشید می‌ماند.

 

 

[ سه شنبه, ۵ مرداد ۱۳۹۵، ۰۵:۳۹ ب.ظ ] [ ]

[ ۰ ]

برگزاری پنچمین نشست کتابخانه ای کودک و نوجوان

به همت مریم ضمیری کتابدار کودک کتابخانه عمومی جوادالائمه (ع) شهرستان قدس پنجمین نشست کتابخوان در بخش کودک کتابخانه برگزار شد.فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس با اعلام این خبر افزود: پنجمین نشست کتابخوان در بخش کودک کتابخانه با حضور اعضای کودک و نوجوان برگزار شد و در این نشست شش نفر از اعضاء کتابهای خوانده شده خود را به اشتراک گذاشتند که خلاصه کتابها به شرح زیر است:

کتاب «101 قصه از دنیای حیوانات» نوشته «راتانا کو تجارانت» ارائه توسط ستاره عباسی/
 در این کتاب ۱۰۱ داستان از دنیای جذاب و دوست‌داشتنی حیوانات برای کودکان روایت شده است. علاوه‌بر داستان‌های جدید، بسیاری از داستان‌های آشنای قدیمی بازنویسی شده است. بسیاری از پیام‌های اخلاقی و انسانی در قالب این داستان‌های کوتاه روایت می‌شود. زبان نوشتاری این قصه‌ها ساده و روان است. داستان‌ها با یک اتفاق ساده شروع می‌شوند و پیام خود را به‌دور از پیچیدگی‌های نوشتاری به خواننده منتقل می‌کند. این کتاب منبعی جامع از قصه‌های کوتاه زیبا، هم برای کودکان و هم والدین است.
کتاب «مادران رستم» نوشته «محمدرضا یوسفی» ارائه توسط عسل کاظمی/
 این کتاب بخشی کوچکی از داستانهای شاهنامه فردوسی است که درباره ی تولد رستم و سیر نشدن او از شیر مادرخودش یعنی رودابه است، رستم هر روز به شیر 10 مادر نیاز داشت تا سیر شود و هر مادری که به او شیر می داد شیرش افزون میشد و همه دوست داشتند به او شیر دهند.
کتاب «زیاده روی نه!» نوشته «ویلت بری جوی» ارائه توسط نگین معصومی/
این کتاب درباره ی بسربچه ای به نام لنی است که در همه کارها زیاده روی می کند و بخاطر همین آسیب می بیند و ناراحت و تنها می ماند و در نهایت تصمیم می گیرد به کمک مادرش این اخلاق بد خود را ترک کند .
کتاب «فرزند جدید» نوشته «استن برنستین» ارائه توسط ستایش عباسی/
کتاب مصوّر حاضر، مجموعة «مهارت‌های زندگی و شهروندی» دربارة خانوادة خرس‌ها است که به سبک کودکانه و برای گروه‌های سنّی (الف) و (ب) تدوین شده است. هدف از نگارش این داستان، آماده کردن کودکان برای ورود فرزند جدید خانواده است تا بچّه‌های بزرگ‌تر در مقابلشان احساس مسئولیت کنند.
کتاب «قصه های مهتاب3» نوشته «ترانه امیر ابراهیمی» ارائه توسط دنیا سادات سیدی/
جلد 3 کتاب قصه های مهتاب شامل 8 قصه با عناوین : سفید برفی، دختر خاکستر نشین، زیبای خفته، گربه چکمه پوش، بندانگشتی، شنل قرمزی، سه بره ی کوچک، ریش آبی می باشد که به زیبایی بیان و به تصویر کشیده شده است.
کتاب «بنویس خورشید» نوشته «محمدرضا یوسفی» ارائه توسط فاطمه مقدم/

 این کتاب به بازگویی یکی از داستان های شاهنامه می پردازد و داستان طهمورث شاه می باشد که با دیوان و اهریمن جنگید و آنها را شکست داد و دربند کرد، اهریمن به او وعده داد که اگر آزادش کند یکی از دیوهایش به نام برفین را که خواندن و نوشتن می داند به او می بخشد، طهمورث نیز پذیرفت و آنها را آزاد کرد و از برفین خواست تا به همه زنان و مردان و کودکان و حتی دیوان خواندن و نوشتن یاد دهد تا او را نیز آزاد کند برفین چنین کرد و آزاد شد.

[ سه شنبه, ۵ مرداد ۱۳۹۵، ۰۵:۱۹ ب.ظ ] [ ]

[ ۰ ]